„A fenntarthatóság egyre nagyobb szerepet kap az iparban, és a Manu Packaging Magyarország kiemelkedő példát mutat ezen a téren. Kissné Katalin Arató Gáborral beszélgetett arról, hogyan dolgoznak a karbonlábnyom-csökkentésen, és milyen innovatív megoldásokkal járulnak hozzá a környezetvédelemhez. Az alábbiakban a teljes interjút olvashatja.”
Betekinthetünk a színfalak mögé? Hogyan dolgoztok a karbonlábnyom-csökkentés érdekében?
Igen, nálunk a karbonlábnyom-csökkentés nemcsak egy cél, hanem egy átláthatóan mérhető folyamat. Van egy egyedi karbonlábnyom-kalkulátorunk, amely pontosan kiszámítja az általunk gyártott stretch fóliák teljes karbonlábnyomát. Ez a számítás magában foglalja az alapanyaggyártástól kezdve a feldolgozáson és a szállításon át egészen a felhasználásig minden lépést. Ami különlegessé tesz minket, az a closed-loop rendszer, amely már több országban működik. Ebben visszahozzuk a használt fóliát, regranuláljuk, majd újra fóliát gyártunk belőle. Ezáltal mérni tudjuk az összes folyamat karbonlábnyomát, beleértve a visszaszállítást és az újrahasznosítási folyamatot is.
Közismert rólatok, hogy élen jártok az újrahasznosítás terén. Hogyan növelitek az újrahasznosítás arányát?
A PCR, azaz a fogyasztás utáni újrahasznosított anyagok használatában úttörők vagyunk. Európában az elsők között kezdtünk el használt fóliákat visszagyűjteni és regranulálni. A brit műanyagadó bevezetése, amely mentességet ad a 30%-nál nagyobb PCR-tartalmú termékekre, további lendületet adott ennek a folyamatnak. Jelenleg akár 65%-os PCR-tartalmú fóliát is tudunk gyártani, bár ez inkább kézi csomagoláshoz alkalmas. Az alap 30%, ami már a gépi csomagolásoknál is alkalmazható. Ez az innováció lehetővé tette számunkra, hogy a piac egyik vezető szereplőjévé váljunk ezen a területen.
Milyen kihívásokkal szembesültetek a PCR-tartalmú fóliák gyártása során?
A regranulátum bekeverése változásokat hozott az anyagminőségben. Például a fólia optikai tulajdonságai és hegeszthetősége is eltérő lehet, de folyamatos kísérletezéssel és innovatív rétegrendszerekkel sikerült ezeket a kihívásokat leküzdeni. Egy érdekesség, hogy az élelmiszeriparból származó hulladék fóliák újrahasznosítása során karamellizálódhatnak az ételmaradványok, ami enyhe sárgás-barnás árnyalatot adhat a fóliának több rétegben.
A meglévő gépparkot érinti ez a változás?
Nem, az ügyfeleinknek nem kell átalakítaniuk a gépeiket. Ugyanakkor fontos, hogy a feldolgozás során fokozott figyelmet fordítsanak a tisztaságra, mert a PCR-tartalmú anyagok nagyobb koszolódást okozhatnak.
Hányszor tudtok újrahasznosítani egy fóliát?
Ez egy gyakran feltett kérdés. Bár 100%-ban PCR-tartalmú fóliát nem tudunk készíteni, mindig keverünk hozzá virgin anyagot, hogy a minőség és teljesítmény megmaradjon. Ennek köszönhetően akár 15-20 kört is megtehet egy fólia, mielőtt új életciklust kezdene. Ez azt jelenti, hogy az anyag folyamatosan frissül, és a folyamat gyakorlatilag végtelen.
Milyen adatokat kommunikáltok a megrendelőitek felé?
Egyelőre Magyarországon még nem kaptunk jelentős adatigényléseket, de Európában is csupán 15 ilyen megkeresés érkezett eddig. Felkészültünk arra, hogy ESG- és CSRD-jelentésekhez adatokat szolgáltassunk. Rendelkezünk a szükséges szoftverekkel, amelyek segítségével pontos karbonlábnyom-kalkulációkat tudunk készíteni, ha erre igény van.
Hogyan látjátok a jövőt ezen a téren?
Úgy gondoljuk, hogy a karbonlábnyom- és újrahasznosítási adatok iránti kereslet növekedni fog, ahogy a fenntarthatóság egyre nagyobb hangsúlyt kap. Mi már most készen állunk, hogy partnereinket támogassuk a céljaik elérésében. Az innováció és a fenntarthatóság nálunk kéz a kézben jár, és azon dolgozunk, hogy ügyfeleinkkel közösen csökkentsük a környezeti terhelést.