Van azonban egy másik tényező is, amelyről szintén nem szabad megfeledkezni: ez pedig nem más, mint a fóliázógépekkel elérhető költségcsökkentés, vagyis a felhasznált fólia mennyiségének csökkentése.
Azzal ugyanis, hogy gépesítünk, nemcsak munkaidőt, energiát tudunk megtakarítani, hanem pénzt is tudunk spórolni, köszönhetően a pontos és kiszámítható fólia felhasználásnak. A megfelelő fóliakocsi kiválasztásával pedig termékeink nemcsak a lehető legjobb minőségben lesznek becsomagolva, hanem mindezt a lehető legköltséghatékonyabban érhetjük el.
És most nézzük, milyen lehetőségeink vannak, amikor a fóliakocsik közül kell választanunk.
Összességében négy típusból tudunk választani: FM, FE, PRS és PS. De mit is jelentenek ezek pontosan?
Belépő modell, mechanikus fékkel (kézi fékező a fóliakocsin). Itt mindössze csak a fólia „feszességét” tudjuk állítani, vagyis azt a paramétert, ami a raklap stabilitására van hatással. Ebben az esetben a stretch-fólia az eredeti vastagságban kerül fel a rakatra. Hátránya, hogy mivel egy kézzel állítható karral tudjuk a feszességet állítani, az könnyen elállítható, illetve ebből adódóan a kiszámíthatóság sem biztosított.
Szintén belépő modell, de az FM típustól eltérően, itt már egy elektromágneses fék biztosítja a fólia feszességét. Ennek köszönhetően - bár a fólia még mindig az eredeti vastagságban kerül fel a rakatra - a csomagolás minőségének kiszámíthatósága már stabilabb, hiszen itt egy pontos értékre tudjuk beállítani a feszítést.
A legmegbízhatóbb modell. A fix fogaskerekes megoldásnak köszönhetően a megtakarítás garantált. A korábbiakkal ellentétben a feszítés mértéke az érintőképernyőről állítható, az előnyújtás mértékét pedig a kiválasztott fogaskerék határozza meg. A fóliázó kocsihoz 3 fogaskerék jár, melyeknek köszönhetően akár 200%-os fix előnyújtással is tudunk dolgozni, de lehetőség van opcióként a 270%-os előnyújtás elérésére is. Ez azt jelenti, hogy egy méter fóliából 3,7m-t tudunk kihozni.
Óriási előnye, hogy a fogaskerekes megoldásnak köszönhetően, az előnyújtás mértéke minden esetben állandó lesz, vagyis független az egyes műszakoktól, a kezelő szakértelmétől, az időjárástól, vagyis minden külső tényezőtől. A PRS kocsinak köszönhetően akár 60%-os megtakarítás is elérhető a csomagolási költségeket tekintve. További előnye még, hogy kialakításának köszönhetően rendkívül gyorsan (kb. <30mp) tudunk fóliát cserélni, ha új tekercsre van szükség.
A megtakarítás, a kiszámíthatóság a gyors fólia befűzés ebben esetben is biztosított, akárcsak a PRS típusú fóliakocsinál. Az egyetlen különbség a PRS fóliakocsihoz képest, hogy az előnyújtás mértéke itt fokozatmentesen állítható az érintőképernyőről. A kényelem ára viszont, hogy a költségeinkre leginkább ható előnyújtás könnyedén, pár gombnyomással elállítható, így az előre eltervezett megtakarítási célunk veszélybe kerülhet!
Mindezek alapján jól látszik, miért is olyan fontos a megfelelő fóliakocsi kiválasztása. Helyes döntés esetén, a teljes gép vételárát akár már három hónapon belül is visszanyerhetjük! Ugyanakkor, soha nem szabad megfeledkezni arról, hogy az optimális csomagolást csak akkor érhetjük el, ha nemcsak megfelelő gépet választottunk megfelelő fóliakocsival, hanem a megfelelő fóliát is használjuk.
A csomagolástechnológus abban nyújt gyors segítséget, hogy mindhárom szempont maradéktalanul teljesülhessen.